גיזום עץ תאנה – פעולה חשובה ונדרשת

עץ התאנה הוא אחד האהובים ביותר על בעלי הגינות בישראל וזאת בשל המאפיינים המיוחדים שלו – הוא מצל מעולה, קשוח ועמיד בפני פגעי הזמן ומזג האוויר והפירות שלו טעימים וגם בריאים. יחד עם זאת, על מנת באמת לאפשר לו לפאר את הגינה לאורך שנים, חשוב מאוד לטפח ולתחזק אותו וזאת באמצעות גיזום תקופתי. כיצד מבצעים גיזום של עץ תאנה? מייד תבינו.

מדוע חשוב לגזום עצי תאנה?

ניתן לתת לעץ תאנה לגדול פרא והוא אכן יגדל לממדים גדולים מאוד ואפילו ייתן פרי. אלא שללא טיפוח ותחזוקת העץ באמצעות גיזום, הוא עלול לסבול ממחלות שונות ומשונות, הפירות שלו יהיו קטנים ולעיתים לא אכילים וכמותם תהיה קטנה מאוד. בנוסף, גיזום עץ תאנה נועד לשמור על כיוון התפתחות רצוי ולתחום את העץ כך שלא יפריע לסביבה, למבנה שצמוד לגינה ולמי שמתהלך בה.

מתי יש לגזום את עץ התאנה?

עץ התאנה מתחיל להוציא פרחים ראשונים לקראת עונת האביב והוא אינו פעיל בתקופת החורף ואינו מוציא ענפים חדשים כאשר קר מידי. מסיבה זו, התזמון הטוב ביותר לגזום עץ תאנה הוא בתקופת החורף, כך לא פוגעים בו בזמן הפעילות שלו ומעניקים לו אפשרות להתחדשות טובה ונוחה עבורו כאשר יגיע הזמן לכך. הגיזום בחורף גם אינו פוגע ביכולת ההתרבות של העץ, קרי, הפקת פרחים שלאחר מכן יהפכו לפירות עסיסיים ובריאים.

עקרונות הגיזום של עץ התאנה

ישנם מספר עקרונות שעליהם חשוב לשמור כאשר רוצים לגזום עץ תאנה:

  • גיזום ענפים קטנים – רבים סבורים שכל ענף שעץ התאנה מצמיח עתיד לשאת על גביו פירות. ובכן, הדבר אינו נכון והעץ מפתח פעמים רבות ענפים חדשים שלא אמורים לספק פרי ואותם מומלץ לגזום, על מנת שלא יגזלו מהעץ משאבי אנרגיה מיותרים. במידה וקיים ספק, יש לגזום את הענפים הללו לא באופן מלא.
  • גיזום ענפים גדולים – פעולה שמיועדת להקל על המשקל שהעץ עומד בו לאורך הזמן וכמו כן, לאפשר שליטה על כיוון ההתפתחות של העץ וגישה נוחה אל קטיפת הפירות שלו. חשוב מאוד שלא לגזום את הענפים הגדולים יתר על המידה, שכן מהם יוצאים ענפים קטנים יותר שהם אלו שנושאים את הפירות בסופו דבר.
  • גיזום ענפים שנוגעים בקרקע – אם לעץ ישנם ענפים שנוגעים או קרובים לקרקע, יש לגזום אותם. הסיבה – מהקרקע העץ נדבק בקלות במחלות שונות שפוגעות בענפים ובפירות.

חברת גיזום עצים מקצועית תדע בדיוק אילו ענפים לגזום ואין שום סיבה שתנסו לבצע גיזום עץ תאנה באופן עצמאי ותפגעו בעץ בטעות. היא גם תדאג ליישם בסיום הפעולה משחה ייעודית באזורי החיתוך, שתפקידה להגן על העץ מפני טפילים ובעיקר מחיפושית יוקרנית התאנה שיכולה לפגוע בעץ בצורה חמורה.

לפרטים ולהזמנות חייגו עכשיו: 072-3931036 (מוטי) או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ליצירת קשר - לחצו כאן
צרו איתנו קשר

לפרטים ולהזמנות
חייגו עכשיו:

072-3931036 (מוטי)

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן