גיזום עצי הדר – כל מה שחשוב לדעת

עצי ההדר ממלאים את גינות ישראל והדבר אינו מפתיע שכן מדובר בעצים עמידים מאוד, קלים לגידול, בעלי ריחות פריחה משכרים ופירות טעימים ובריאים. יחד עם זאת, יש לדעת שעל מנת לשמור על עץ הדר בריא שיספק פירות איכותיים וגם יראה נהדר, חשוב מאוד לגזום אותו אחת לשנה ולעשות זאת בצורה נכונה באמצעות התקשרות עם חברת גיזום מקצועית. מתי יש לגזום עצי הדר וכיצד הדבר נעשה? להלן כל המידע.

מתי יש לגזום עצי הדר?

באופן אידיאלי, גיזום של עץ הדר צריך להתבצע בין החודשים דצמבר לפברואר, מתי שהעץ נמצא בתרדמת החורף ואינו בתהליך הנצה של עלים ופרחים. אלא שעצי ההדר שגדלים בישראל רגישים מאוד לקור וכאשר גוזמים אותם בתקופת החורף, הסיכוי לפגיעה בענפים והשתרשות גורמים מחוללי מחלות עולה. לכן, גיזום עצי הדר בישראל יש לבצע בתקופה של בין סוף החורף לתחילת האביב, רגע לפני שהם מתחילים לפרוח ולייצר פירות חדשים.

מדוע חשוב לבצע גיזום של עצי הדר?

ראשית כל, חשוב לציין כי עצי הדר אינם ממש "אוהבים" לעבור גיזום. למעשה, ככל שגוזמים אותם יותר, כך הם יתנו פחות פרי ולכן יש להימנע מגיזום יתר ולעמוד במסגרת גיזום של עד 20% מהעץ בלבד. יחד עם זאת, פעולת הגיזום הינה חיונית על מנת לסלק ענפים חולים, לאפשר לפרחים ולפירות החדשים לקבל מספיק אור שמש על ידי סילוק ענפים שעתידים להסתיר אותו, פיסול ועיצוב העץ לממדים הרצויים, הגנה על אלמנטים שונים שנמצאים בסביבתו (מבנים, למשל) וכמו כן, לאפשר לבעלים גישה נוחה לקטיפת הפירות בבוא העת.

כיצד מתבצע תהליך הגיזום?

כאמור, חשוב מאוד לפנות אל חברת גיזום מקצועית כאשר רוצים לגזום עצי הדר. תהליך הגיזום על ידי חברה שכזאת יכלול מספר דגשים:

  • גיזום של ענפים נמוכים שנוגעים או כמעט נוגעים בקרקע.
  • גיזום של ענפים מתים או חולים, כמו גם ענפים יבשים מאוד.
  • טיפוח ענפים צעירים ורעננים שצבעם בדרך כלל ירוק עד חום בהיר. על ענפים אלו יצמחו מקסימום פירות ופרחים.
  • גיזום ענפים שצמחו אחד על השני וזאת על מנת למנוע עומס יתר על הענף הנמוך יותר ולאפשר זרימת אוויר תקינה לאורך כל העץ.

משימת גיזום עצי הדר שתתבצע באמצעות חברה מקצועית ומנוסה, תכלול בעיקר שימוש עם מזמרה ולא עם מסור וזאת על מנת למנוע חיתוך אגרסיבי שמגדיל את הסיכון להשתרשות פטרת בענפים. על החיתוך להתבצע ב- 45 מעלות, כאשר גוזמים מקצועיים אף ידעו כיצד לבצע את פעולת הגיזום תוך טיפוח הענפים שגדלים בצורה ישרה כלפי מעלה – אלו הם ענפים גמישים ועם גדילת הפירות יהיו בעלי צורה של קשת שתאפשר גישה נוחה אליהם וקטיפה יעילה.

לפרטים ולהזמנות חייגו עכשיו: 072-3931036 (מוטי) או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ליצירת קשר - לחצו כאן
צרו איתנו קשר

לפרטים ולהזמנות
חייגו עכשיו:

072-3931036 (מוטי)

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן