גיזום עצי פרי – המידע שחשוב שתכירו

כל מי שמגדל עצי פרי בגינתו, בוודאי היה מעוניין שהעצים ייתנו כמה שיותר פירות טעימים ובריאים ושיהיה קל להתנהל בשטח במהלך השנה ובוודאי שבזמן הקטיף. זוהי הסיבה שהקפדה על תהליכי גיזום תקופתיים הינה דבר חשוב והכרחי. כיצד פעולת הגיזום יכולה לעזור ומהי הדרך לבצע זאת על הצד הטוב ביותר? מייד תבינו.

למה חשוב לבצע גיזום של עצי פרי?

ישנן מספר סיבות שבגינן גיזום עצי פרי הוא דבר שחשוב להקפיד עליו. ראשית כל, פעולת הגיזום נועדה על מנת להיפטר מענפים ועלים חולים בזמן. ישנן כמה מחלות נפוצות בעצי פרי וככל שתקפידו לבצע את פעולת הגיזום אחת לשנה, כך תמנעו התפשטות שלהן על כל העץ, מה שיאפשר הצמחה של ענפים בריאים שיפיקו הפירות הטובים ביותר.

מעבר לכך, פעולת הגיזום אף מאפשרת לכמה שיותר שמש לפגוע בעלים ובניצנים בענפים הנכונים ביותר, למנוע עומס יתר חד צדדי על גזע העץ או מצב שבו עץ גדל פרא ופוגע באלמנטים שסביבו (מבנה, כבלי תקשורת וחשמל וכו'), וכמו כן, ליצור פתחי גישה שיעזרו לכם בקטיפה הרבה יותר נוחה של הפירות בבוא העת.

מהו המועד המתאים ביותר לגיזום עצי פרי?

באופן כללי, כל מקרה לגופו וזאת לאחר אבחון מקצועי של מצב העץ הספציפי. כך למשל, במקרים בהם מדובר בעץ מאוד חולה או כזה שגדל בתנאים שאינם מתאימים לו, בהחלט ייתכן כי רצוי יהיה לגזום את העץ באופן יזום ומכוון כך שלא ייתן פירות בשנה נוכחית אך כן בשנה העוקבת. יחד עם זאת, כן קיים כלל אצבע שאומר שעצי פרי נשירים (אפרסק, תפוח, אגס) יש לגזום בחורף (ינואר עד פברואר) וזאת בזמן שהעץ אינו מפנה משאבי אנרגיה לטובת צמיחת ענפים חדשים ואילו עצי הדר גוזמים בסוף החורף (פברואר עד מרץ), רגע לפני לבלוב הניצנים.

האם כדאי לבצע את הגיזום לבד או באמצעות חברה מקצועית?

ניתן לבצע גיזום עצי פרי באופן עצמאי אך הדבר אינו מומלץ וזאת מהסיבות הבאות:

  • טעויות אשר יקצרו את חיי העץ – גזמתם יותר מדי או בצורה לא נכונה? דעו לכם כי העץ שלכם עשוי להיות בסכנה מבחינת הצמחת פירות עתידיים. רק ידע מקצועי מבוסס יכול לקלוע במדויק באשר לבחירה אילו ענפים להשאיר ואילו ענפים יש לגזום ולסלק.
  • הזמן והמאמץ אינם מצדיקים זאת – הזמן שלוקח לגזום עץ פרי והמאמץ הפיזי הכרוך בכך אינם מצדיקים את החיסכון בעלויות. טווח המחירים של גיזום עץ פרי בודד נע בין 300 שקלים ל- 550 שקלים בלבד ועל כן אין שום סיבה לוותר על השירות הזה.

בבואכם להתקשר עם חברה מסויימת הקפידו לוודא כי כל הגוזמים שלה מחזיקים באישור מטעם משרד החקלאות להעניק שירותי גיזום עצים מקצועיים, שיש להם אישור לעבוד בגובה במידה והדבר נדרש, ושהחברה דואגת גם לפינוי פסולת הגזם בסיום העבודה.

לפרטים ולהזמנות חייגו עכשיו: 072-3931036 (מוטי) או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ליצירת קשר - לחצו כאן
צרו איתנו קשר

לפרטים ולהזמנות
חייגו עכשיו:

072-3931036 (מוטי)

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן